WABA - WOMEN ADRIATIC BASKETBALL ASSOCIATION

NEWS

Badelu 1862 Superkup

Od klubova WABA lige 2021/22 su prvu službenu utakmicu odigrali Badel 1862 i Basket Kam. U Superkupu Makedonije, koje je igran premijerno, je Badel 1862 bio bolji sa 88-72 (22-19, 27-14, 17-17, 22-22).

 

Badel 1862 wins Supercup

Badel 1862 won the 2021 North Macedonian Supercup title with an 88-72 victory over fellow WABA League club Basket Kam.

 

STATISTIKA / FULL STATS

Перо Стамевски, тренерот во екипата на Бадел 1862:  “Ова е слатка одмазда. Сакам да им честитам на кошаркарките за играта, честитки и за противникот за прикажаното. Овој натпревар ни дојде доста добро и за двете екипи за да видиме до каде сме со формата пред стартот на ВАБА-лигата. Амбициите секоја година кај нас се исти, пласман во финалето на Купот и на првенството. Овој Суперкуп ќе ни ја подигне самодовербата за понатаму, за подобра работа и поголем напредок. Со ангажманот на Кметовска и Кејтлин добивме на висина, со тоа се смени и нашата игра. Неблагодарно е уште сега да се прогнозира за титулите, ќе видиме на крајот што и како ќе биде.”

Јелена Антиќ, тренерот-играч во екипата на Баскет Кам: »Би сакала да му ја честитам победата на тимот на Бадел, покажа дека е клуб со долгогодишна традиција и заслужено стигна до овој триумф. Ние се собравме пред само една недела, уште не сме ни комплетирани и тоа се покажа на овој натпревар. Тоа што го работевме, го изработивме како што треба, но се гледа дека претстои уште многу пред нас, меѓу другото и меѓусебно запознавање затоа што поискусните уште не се познаваат. Би можела да кажам дека не е важен почетокот, туку крајот.«