WABA - WOMEN ADRIATIC BASKETBALL ASSOCIATION

NEWS

Vojvodina 021 za povijest

Vojvodina 021 je debitantsku sezonu u WABA ligi otvorila domaćom pobjedom protiv Partizana 1953 (78-59), dok je aktualni šampion Budućnost Bemax u odbranu trofeja krenuo trijumfom kod Orlova (67-46)

Zbog problema sa ulazom slovenskih državljana u BiH je utakmica RMU Banovići-Cinkarna Celje prebačena u Srbiju te zakazana za 6.XI., dok je bugarski derbi Montana 2003-Beroe odgođen, jer je nekoliko igračica Montane 2003 bilo zaraženh koronavirusom.

WABA liga 2020/19 – 1.kolo, 14.X. / 2020-21 WABA League, Round 1, Oct. 14
Orlovi-Budućnost Bemax 46-67 (7-11, 17-16, 13-19, 9-21)     FULL STATS

Pobjedom u novu sezonu – košarkašice Budućnost Bemaxa brejkom u Banjaluci protiv ekipe Orlova, otvorile su novu sezonu u WABA ligi. Podgoričanke su u većem dijelu meča vodile, često imale i dvocifrenu prednost, ali je duel protiv vicešampiona Bosne i Hercegovine pokazao da je šampion daleko od prave forme, a brojne greške, promašeni ziceri i bacanja, te problemi u odbrani dokaz su da je 223 dana bez utakmice ostavilo traga na ,,plave“.

Sam početak nagovijestio je da će se gledati meč u kojem šampiona ne očekuje rutina, međutim Orlovi su bili ravnopravni samo do sredine treće dionice, nakon čega je kvalitet šampiona došao do izražaja, pa su ,,plave“ stigle do ubjedljivog trijumfa na premijeri. ,,Plave“ su sa svega 11 poena u prvih 10 minuta djelovale dosta loše napadački na početku, uz brojne propuste u odbrani. Podgoričanke su imale probleme u reketu da odbrane iskusnu Erak, koja je postigla gotovo sve poena za svoj tim u prvoj četvrtini, a 11 do poluvremena (ali samo jedan u trećoj dionici), posebno zbog činjenice da je Bura relativno brzo ušla u problem sa faulovima. Međutim, kako je vrijeme odmicalo razlika u kvalitetu bila je evidentna, tako da su gošće u nastavku uglavnom imale dvocifrenu prednost, pa nijesu ostavile domaćinu mnogo prostora ni da se ponada.

Istina, Budućnost Bemax imala je raspoloženu Anđeliku Mitrašinović (14 od 27 poena do poluvremena), koja je digla ,,plave“, kada su djelovale jako loše. Poslije rastrzane igre i jako slabih procenata šuta sa obje strane u prvoj dionici, gošće su serijom 6:0 (Mitrašinović i četiri Bura) stigle u 12. minutu do dvocifrene razlike (17:7). Djelovalo je da će Podgoričanke napraviti odlučujući korak, ali su Orlovi uzvratili ekspresno. Nakon što su domaće u prvoj četvrtini šutirale trojke 5-0, pogodile su dvije za tridesetak sekundi (Trebovac i Gligić), a nakon vezanih poena Erak domaće su za četiri i po minuta serijom 12:0 stigle do prekreta na 3,50 prije odlaska na odmor 19:17. Bio je to signal za Vladana Radovića da u igru mora vratiti glavne adute – Babić (koja je značila mnogo za igru Budućnosti iako je u prvih 20 minuta bila bez poena igre 7-0) i Mitrašinović. I upravo Mitrašinović je trojkom vratila prednost, da bi na samom kraju prvog poluvremena, nakon tajma Radovića, ,,plave“ odradile sjajnu akciju, pa je reprezentativka Sjeverne Makedonije ostala sama na šutu za tri i trećom trojkom omogućila šampionu prednost 27:24.

Orlovi su bili u igri do sredine treće dionice (30:36), ali kada je počela da pogađa i Babić, bilo je jasno da će ,,plave“ napraviti razliku. Upravo Babić je pogodila u 26. minutu za 41:30. Orlovi su forsirali šut za tri, jer su Podgoričanke u nastavku djelovale mnogo bolje u odbrani, Erak je bila potpuno zaustavljena, a nakon tranzicije i mnogo bolje realizacije u četvrtom periodu razlika je samo rasla, pa je na 2,16 prije kraja, nakon trojke Jakšić na semaforu pisalo 42:61, da bi zatim kapitenka Babić pogodila trojku, a Leković donijela rekordnih + 21 (67:46). (pobjeda.me/Rajko Perović)

Dragana Svitlica, trener Orlova: »Čestitke ekipi Budućnosti Bemaxa na pobjedi. Nama ostaje da radimo dalje na našoj igri i da popravimo što nismo odradili na ovoj utakmici.«

Vladan Radović, trener Budućnosti Bemaxa: »Za nas u ovom trenutku je najvažnije da smo slavili. Drago mi je da su sve igračice od najmladje do najstarije pokazale nevjerovatnu energiju, volju i želju. Orlovima čestitam na fer igri.«

Vojvodina 021-Partizan 1953 78-59 (25-15, 23-10, 12-16, 18-18)    FULL STATS

Novosadski tim je praktično posao završio već u prvih 20 minuta. Kombinovanih poenima Adamović i Mišeljić, crveno-bele su u 7. minutu stigle do prve dvocifrene prednosti – 16:6. Deset poena bila je razlika i po isteku prve četvrtine – 25:15.

Vojvodina je drugu četvrtinu počela sa devet vezanih poena i već u 13. minutu stekla ogromnu prednost – 34:15. Partizan je na mahove igrao dobro, pa je tako sredinom ovog perioda uspeo da naniže sedam poena i priđe na 34:22. Novi prazan hod gostujućeg tima praktično je i otklonio sve dileme. U poslednjih pet minuta prvog poluvremena pogađao je samo domaćin, i to 11 poena uzastopno, pa je na kraju 20 minuta rezultat glasio 48:25.

U drugih 20 minuta nije bilo većih rezultatskih oscilacija. Vojvodina je do najubedljivijeg vođstva od 27 poena stigla u 37. minutu (75:48), da bi crno-bele u finišu uspele da ublaže poraz.

Vojvodina je bila preciznija u šutu, imala je odličnih 42 odsto za tri poena (9-21), i 11 skokova više (40-29) u odnosu na rivala. Domaćin je upisao i 25 asistencija, 11 više u odnosu na Partizan. (kosarka24.rs)

Aleksandar Jovanović, trener Vojvodine 021: (AUDIO)

Milina Mišeljić, Vojvodina 021: (AUDIO)

Bojan Ivanović, trener Partizana 1953: »Čestitam ekipi Vojvodina 021 na zasluženoj pobedi. Bili su bolji od nas u skoro svim segmentima igre. Utakmicu smo praktično izgubili u prvom poluvremenu, izgubljene lopte, promašeni ziceri i slobodna bacanja uz odsustvo koncentracije najiskusnijih igračica. U drugom poluvremenu smo zaigrali angožavanije, ličili na ekipu kakva treba da budemo ali na ovom nivou takmičenja ne smemo da dozvolimo sebi da izgledamo kao što izgledali prvih 20 minuta. Ekipi Vojvodina 021 želim sreću u nastavku takmičenja a mi se okrečemo sledećem protivniku.«

Branka Luković, Partizan 1953: (AUDIO)

RMU Banovići-Cinkarna Celje 06/11 (Beograd)