Prvi trijumf u 2021. Vojvodini 021

U posljednjoj utakmici 8.kola WABA lige 2020/21 je Vojvodina 021 u gostima pobjedila Partizan 1953 sa 70-61 i to jedini uspjeh gostiju u otvaranju druge polovine regionalne lige.

Partizan 1953 je bio u rezultatskoj prednosti na početku utakmice i sredinom druge četvrtine ( 24-22), kada su Novosađanke serijom desetih poena preuzele kontrolu te bez problema još jednom porazile srpskog rivala.

Ostale utakmice 8.kola su odigrane u originalnom terminu sredinom prošlog mjeseca i sve su završene pobjedama domaćina. U derbiju je Beroe bio uvjerljivo bolji od Montane 2003 sa 73-54, Budućnost Bemax je nadigrala Orlove (78-57), dok je Cinkarna Celje dobila RMU Banoviće (79-68).

Vojvodina 021 wins Serbian derby

Vojvodina 021 once again defeated Partizan 1953, 70-61 in the postponed game of Round 8. Jovana Adanovic scored 23 points, Milina Miseljic 15, Anastasija Podunavac had 13 points and 13 rebounds and Sara Opacic came off the bench for 11 points.

The Serbian derby saw only three lead changes. Vojvodina 021 scored 9 consecutive points to go up 11-3 and Partizan 1953 re-take the lead at 20-18 midway through the second quarter. Lena Radulovic hit a 3-pointer to inspire Vojvodina 021 to a 10-0 run in just one minute to take an advantage 32-24 and never looked back from there.

Partizan 1953 grabbed 15 offensive rebound to 7 for Vojvodina 021, but they shot onle 33-percent (23-of-70) from the field. Branka Lukovic finished with 15 points and Marina Stojic posted 13 points.

Budućnost Bemax-Orlovi 78-57 (28-14, 13-12, 16-16, 21-15) – 16/12
Beroe-Montana 2003 73-54 (20-16, 18-4, 22-12, 13-22) – 17/12
Cinkarna Celje-RMU Banovići 79-68 (15-14, 18-14, 26-14, 20-26) – 19/12