Montana 2003 umalo propustila +21

Derbi jedinih neporaženih ekipa WABA lige 2020/21 je pripao domaćoj Montani 2003 koja je pri kraju treće četvrtine imala već 21 poen prednosti, ali je u posljednjim sekundama morala sačuvati lopti za minimalan trijumf 60-59.

Bugarke so nakon posljednjeg rezultatskog zaostatka (16:17) u dobre tri minute ubacile čak 18 vezanih poena te u 27.minuti imale ogromnih 48-27. Gošće su se nepunih pet minuta prije kraja primakle na 49-51, Montana 2003 je zatim otišla na 60-52 i izdržala posljednji nalet aktualnih šampionki koje su za končani rezultat sa poenom zaostatka pogodile u pretposljednjoj sekundi.

U prvoj utakmici 5.kola je Cinkarna Celje već u subotu pobjedila Orlove 82-67, dok su utakmice Beroe-Partizan 1953 i RMU Banovići-Vojvodina 021 odgođene jer je nekoliko igračica i članova stručnog štaba oba srpska klubova zaraženo koronavirsuom.

WABA liga 2020/21 – 5.kolo, 26.XI. / 2020-21 WABA League, Round 5, Nov. 26
Montana 2003-Budućnost Bemax 60-59 (11-12, 25-10, 14-13, 10-24)   FULL STATS

Стефан Михайлов, треньор на Монтана 2003: “Стана здрав и хубав мач между два добри отбора. Три части играхме много добре в защита и трупахме постепенно аванс. Рано си помислих ме че мача е завършил и имаше отпускане и разсеяност в нашия отбор което доведе до напрежение и лоши решения в защита и нападение с което пропиляхме лесно аванса. Важно е че победихме което мисля беше заслужено.”

Vladan Radović, trener Budućnosti Bemaxa:   AUDIO

Sve do sredine druge dionice gledala se izjednačena utakmica, a onda je Montana iskoristila veliki pad u igri ,,plavih”, koje su usljed povrede Mitrašinović, imale dosta problema sa organizacijom napada, često problem sa realizacijom, pa su Bugarke serijom 18:0 stigle do 34:17 u finišu prvog poluvremena i već tada najavile da će nakon ovog meča biti jedini tim u WABA ligi bez poraza. Ipak, Podgoričanke su, koje su u 28. minutu gubile 48:27, se nijesu predavale serijom 14:1 na startu četvrtog perioda prišle na koš zuostatka (51:49), ali je domaći tim poenima sa bacanja u dramatičnom finišu odbranio pobjedu.

Sam početak derbija podsjetio je na mnoge ranije duela ova dva tima, koji su karakterisale jake odbrane i malo koševa. Ovog puta krenulo je poput toga, iako nijesu oba tima bila toliko agresivna u defanzivnim zadacima, ali loši procenti šuta i čak 27 izgubljenih lopti (zajedno u prvom poluvremenu), učinilo je da do sredine druge četvrtine gledamo prilično neefikasan derbi. Podgoričanke su, nakon serije 7:0, uspjele na početku 10.minuta da povedu 12:7 (Babić, trojka Bigović i flouter Živković). Domaće su imale apsolutnu dominaciju u skoku (gdje su razliku pravile Ivanova i Maize). Manje više period koš za koš gledao se do 13.minuta, a onda gošće kao da su se ,,isključile”. Skraćena rotacija usljed laba realizacija, ishitreni šutevi, brojne greške, ali i iskustvo i kvalitet Snežane Aleksić, učinili su da Podgoričanke budu čak pet minuta koša, a da Montana napravi seriju 18:0 (kapitenka crnogorske reprezentacije vezala je u tom periodu 10 poena). Zahvaljujući toj seriji bugarski tim stigao je do ogromne zalihe (34:17) u 18.minutu, a ,,plave” su na odmor uspjele da odu sa manjim zaostatkom zahvaljujući trojci Nikoline Babić – 36:22.

Čekala se reakcija podgoričkog tima, koji u nastavku protiv izuzetno kvalitetne ekipe pokazao kako se željom i velikom borbenošću može napraviti nevjerovatan obrt. Montana je, istina, u trećoj dionici uspjela i da uveća razliku, tako da je nakon poena Ramone bilo 48:27 (28.minut). Iako sa skraćenom rotacijom, gošće su imale i problem sa faulovima, ali je i pored toga Budućnost željom i agresivnom odbranom uspjela da se drži u meč, pa čak i da se potpuno vrati, jer je serijom 14:1 otvorila posljednju četvrtinu. ,,Plave” su nakon trojke Mitrašinović stigle na 50:38 (31.minut), a baš to ulilo je neku novu volju i energiju kod gošći, a totalni povratak najavile su trojkama Babić i Jakšić u 36. minutu (51:49). Ipak, loša rješenja u napadu (bez koša iz igre u odlučujućim momentima), te poeni sa penala Aleksić i Georgijeve, uslovili su da Montana trijumfuje, ali minimalno, pa će ,,plave” imati veliku šansu da u Podgorici igraju za +2 i da su bolje međusobno… (pobjeda.me/Rajko Perović)

21/11 Cinkarna Celje-Orlovi 82-67 (22-12, 17-20, 20-15, 23-20)