Lyra Ramona blizu triple-doublea

Odgođena utakmica 1.kola WABA lige 2020/21, bugarski derbi Montana 2003-Beroe, je po tradiciji pripao domaćinu. Montana 2003 je bila bolja sa 91-79, a brazilsku krilnu igračicu Isabelu Lyru Ramonu je samo jedna asistencija dijelila od triple-doublea.

U redovnom terminu 1.kola su odigrane utakmice Vojvodina 021-Partizan 1953 (78-59) i Orlovi-Budućnost Bemax (46-77), dok će RMU Banovići i Cinkarna Celje dogovorom klubova igrati 20.XII. u Celju.

WABA liga 2020/21 – 1.kolo, 12.XII. / 2020-21 WABA League, Round 1, Dec. 12
Montana 2003-Beroe 91-79 (22-15, 24-26, 22-20, 23-18)   FULL STATS

Montana 2003 je krenula sa tri napada za tri poena (trojka Snežane Aleksić i dva puta koš plus dodatno slobodno bacanje za Isabelu Lyru Ramonu) i sredinom druge četvrtine je već imala ogromnu prednost – 37:21. Beroe je tada ušao u seriju desetih vezanih poena i u otvaranju drugog poluvrijemena je rezultat jedini puta izjednačen – 47:47. Domaće su uzvratile sa parcijalnih 20-6, Beroe je još jednom zaprijetio (72-69), ali je Montana 2003  odgovorila ključnom serijom 17-4 s kojom je dvije i pol minute prije kraja izjednačila najveću razliku na utakmici (89-73).

Стефан Михайлов, треньор на Монтана 2003:   AUDIO

Таня Гатев, треньор на Берое:   AUDIO

Isabela Lyra Ramona just misses triple-double as Montana 2003 top Beroe

Brasilian Isabela Lyra just missed a triple-double with 29 points, 10 rebounds and 9 assists and Montenegrin Snezana Aleksic had 21 points, 8 rebounds and 7 assists as Montana 2003 defeated Beroe, 91-79, in the Bulgarian derby of the rescheduled game of the 2020-21 WABA League Round 1. Dimana Georgieva added 16 points for Montana 2003 and Hristina Ivanova 13. Beroe was led by Teodora Dineva with 19 points, Jaklin Zlatanova scored 17 points and was a rebound shy of a double-double, Karina Konstantinova posted 13 points and Gergana Ivanova 10.

Montana 2003 take their first double-digit lead of the game at 20-10 in the 7th minute and had their largest advantage of the night at 39-23 midway through the second quarter. From that point on, Beroe scored 10 straight points and early in the second half tied the game at 47-47. At that point Snezana Aleksic sink a 3-pointer to ignite a 20-6 run. Beroe cut the 14-point deficit to just three points, 69-72, with six and a half minute remaining. Montana 2003 responded with a 14-2 run to extend their advantage to 86-71 with three minutes left.