WABA - WOMEN ADRIATIC BASKETBALL ASSOCIATION

NEWS

Kolo od utorka do nedjelje

WABA Superliga 2021/22 dolazi na polovinu i konačno je zakazano kompletno kolo, iako će biti razvučeno od utorka do nedjelje.

4.kolo večeras otvaraju Badel 1862 i Triglav koji su jedine međusobne utakmice odigrali u sezoni 2015/16. Utakmica se može pratiti na You Tube kanalu WABA lige te na TV Makedonija.

Sutra igraju Montana 2003 i Orlovi, a za nedjelju su zakazane utakmice Cinkarna Celje-Vojvodina 021 i Plamen Požega-Budućnost Bemax.

WABA Superliga liga 2021/22 – 4.kolo, 25.I. / 2021-22 WABA SuperLeague, Round 4, January 25
Badel 1862-Triglav 19.30 CET (Skopje/Nezavisna Makedonija)

LIVE STATS     LIVE STREAM

Перо Стамески, тренерот во екипата на Бадел 1862: »

По две гостувања,го играме првиот натпревар на домашен терен во рамките на четвртото коло од Супер лигата против екипата на Триглав од Крањ. Овој натпревар доаѓа во многу неповолно време за нас,поради болест на повеќе кошаркарки,кои не настапуваа на последните натпревари, а во меѓу време останатите девојки се трошеа повеќе од неопходното,поради отсуството на ротации,и се чуствува замор кај истите.

А екипата на Триглав одигра извонреден натпревар против Орлови,и во одлична форма ни доаѓаат во Скопје. Но секако ние сме екипа која секогаш се стреми кон победа, и сум сигурен дека девојките кои ќе бидат на располагање ќе дадат се од себе да дојдеме до првата победа во Супер лигата.«

Gašper Sluga, trener Triglava: »Podajamo se na gostovanje v Skopje, kjer nas zagotovo čaka zanimiv obračun. V kolikor se bomo držali dogovora in igrali v našem ritmu, verjamem, da imamo svoje možnosti za zmago.«

 

26/01 Montana 2003-Orlovi 17.00 CET (Montana/Mladost)
30/01 Cinkarna Celje-Vojvodina 021 17.00 CET (Celje/Gimnazija Center)
30/01 Plamen Požega-Budućnost Bemax 18.00 CET (Podgorica, Bemax Arena)