WABA - WOMEN ADRIATIC BASKETBALL ASSOCIATION

NEWS

Jelena Antić se vraća u Basket KAMU

Jelena Antić (187 cm, 1991), prvak WABA lige sa Partizan Galenikom 2012. i Radivojem Koraćem 2014., se nakon punih 13 godina vraća u makedonsku košarku. U novoj sezoni će igrati za Basket KAM te paraleno raditi kao pomoćni trener.

Posljednji klub Jelene Antić je bio Basket Namur Capitals za koji je u sezoni 2019/20 odigrala samo jednu utakmicu prvenstva Belgije te zatim zbog ozljede i rehabilitacije morala napraviti dužu stanku.

Antić je s košarkom počela u Vardar Mladinecu iz Skopja i zatim redom igrala za Liberty University (NCAA), Partizan Galeniku, Radivoj Korac (Srbija), Maccabi Bnot Ashdod (Izrael), Mann Filter Zaragozu (Španjolska), Universitatea Albu Iulia (Rumunjska), Luleu (Švedska), Wislu Krakow (Poljska), La Mura Luccu (Italija) i NKE-Csata DSE Budapest (Mađarska).

 

Jelena Antic, a two-time WABA champion, signs with Basket KAM

North Macedonian forward Jelena Antic (187 cm, 1991), the two-time WABA champion (Partizan Galenika 2012 & Radivoj Korac 2014), joined Basket KAM for the upcoming season,

Antic played most recently at Basket Namur Capitals in Belgian Top Division Women but left the team in September 2019 due an injury. In only one Top Division Women game she had 4 points, 2 rebounds and 1 steal in the 2019-20 season.

She grew up with Vardar Mladinec Skopje and has already played with Liberty University (NCAA), Partizan Galenika, Radivoj Korac (Serbia), Maccabi Bnot Ashdod (Israel), Mann Filter Zaragoza (Spain), Universitate Alba Iulia (Romania), Lulea (Sweden), Wisla Krakow (Poland), La Mura Lucca (Italy) and NKE-Csata DSE Budapest (Hungary).
Antic returned to the North Macedonian club for the first time since 2008.

 

По пауза од две години, една од најдобрите македонски кошаркарки, Јелена Антиќ, се враќа на терените како играч.

Од денеска, таа е нов член на актуелниот освојувач на двојната круна во македонската кошарка, Баскет КАМ каде што ќе има тројна улога. Освен играч, ќе биде помошен тренер во првиот тим и главен тренер на младинската екипа.

„Многу ми е мило што конечно најдов решение за мојот проблем со повредата и рехабилитацијата во Холандија тече одлично. Имав желба да играм уште некоја сезона, а не да ја завршам кариерата поради повреда.

Понудата од Баскет КАМ ја добив пред извесен период, но ми требаа денови да размислам и да разговарам со моите менаџери. Со оглед на ситуацијата, прво од причина што подолго време не играв, а потоа и од ситуацијата со ковидот, решив дека не е лоша идеја да настапувам за македонски клуб. Од Баскет КАМ добив добри услови, луѓето се мошне коректни и одлучив дека тоа е одлично место за продолжување на кариерата“, изјави Антиќ за кош.мк.

Враќањето на теренот како кошаркарка нема да биде веднаш, туку во декември, со оглед на тоа што и е потребно време комплетно да се рехабилитира и да се врати во посакуваната форма. За кариерата на Антиќ не е потребно да се трошат зборови. Играше за српски Партизан и Радивоје Кораќ, Макаби во Израел, Алба во Романија, Лулеа во Шведска, Висла во Полска и Ле Мура во Италија.

Во меѓувреме почна тренерска кариера, го водеше ЖКК Вардар, како и јуниорската репрезентација на Македонија со која забележа одлични резултати на неодамнешниот ФИБА Челинџер во Софија. Требаше да биде дел и од FECC семинарот на ФИБА што се одржа во Скопје, заедно со Владимир Мирковски, но токму поради желбата да и се врати на кошарката како играч, одлучи да се повлече.

Претстојната сезона Баскет КАМ ќе дебитира во ВАБА лигата, но во првата полусезона ќе биде без Антиќ.