WABA - WOMEN ADRIATIC BASKETBALL ASSOCIATION

NEWS

badel 2017 cup mkd

Badel 1862 igra za Aleksandru Spasovu

Treću utakmicu finala doigravanja prvenstva Makedonije će Badel 1862 igrati za operaciju Aleksandre Spasove u Njemačkoj. Utakmica se igra sutra (10.V.) u 20.sati u dvorani Nezavisna Makedonija i kako je ulaz slobodan, će u dvorani biti postavljena kutija za prikupljanje donacije. Badel 1862 u finalu protiv Vardara vodi sa 2:0 i za obranu naslova prvaka treba još samo jednu pobjedu.

 

Третиот натпревар од финалната серија меѓу Бадел 1862 и Вардар ќе биде од хуманитарен карактер, најавува домаќинот. Двете екипи ќе се пресметаат во дуел кој може да го одлучи шампионот на Република Македонија за сезоната 2016/2017 година земајќи го во предвид фактот дека домаќинот на овој натпревар има водство од 2-0 (68-45 и 45-78) и само една победа го дели од четвртата во низа титула во домашното првенство. Натпреварот се игра со почеток од 20 часот во салата „Независна Македонија“.

Клубот – домаќин на овој натпревар најави дека ќе биде одигран во чест на Александра Спасова, која се бори со тумор на хипофизата.

„Заради интензивни упорни главоболки, пациентката била амбулантски упатена да направи снимање на магнетна резонанца на главата при што е констатирано постоење на голем интра/супраселарен аденом на хипофизата. Направени се ендокринолошки и офталмолошки прегледи. Неопходна е оперативна интервенција на туморот на хипофизата во поскор датум со оглед на тоа дека може да настанат нагли промени на заболувањето што би го довело пред сè во ризик видот и општата здравствена состојба на пациентката“ – стои во извештајот на специјалистот.

За операцијата на Александра која треба да се изведе во Германија, потребни се 19.000 евра – средства кои таа самата не може да ги собере. Со оглед на тоа дека влезот на натпреварот е бесплатен, Бадел 1862 ќе постави кутија за собирање донации за операцијата.

Покрај тоа, сите хумани граѓани кои имаат волја и желба да помогнат можат да уплатат на следната сметка. Броеви за донација сè уште не се обезбедени.

Комерцијална банка
IBAN: MK07300307063969828

(ekipa.mk)